Fotografie które nie zmieniły świata. Krzysztof Miller.

Muszę się Wam pochwalić, że w konkursie Gazety Wyborczej który odbył się na instagramie, #konkurskrzysztofmiller zdobyłem nagrodę i to taką która sprawiła mi dużą radość… ale i wprawiła w zadumę.

„Fotografie które nie zmieniły świata” to album wypełnionymi świetnymi zdjęciami Krzysztofa Millera, zdjęciami świata w jego najgorszym obliczu, świata wojny, bólu i zniszczenia.

Oglądając zdjęcia, przemierzamy świat, począwszy od Polski poprzez Bałkany, Afganistan po Afrykę… czas płynie, widzimy jak zmienia się moda, zwyczaje, fryzury ale świat który widział Krzysztof Miller wciąż był taki sam, brutalny, bezwzględny i okrutny. Nie ma znaczenia czy dziecko z karabinem stoi na ulicach Czeczeni czy Ugandy, to dziecko zabije lub zginie w ciągu najbliższych dni. Taki świat oglądał i utrwalał nasz niewidzialny bohater, tak bohater, w przeciwieństwie do innych albumów fotograficznych które oglądałem ten zmusił mnie do refleksji nad tym, że trzymając aparat przy oku to nawet niechcący uczestniczymy w wydarzeniach. Aparat tylko pozornie oddziela nas od wydarzeń a w zasadzie to często jest pretekstem do uczestnictwa w nich…

Nieważne jak wielką odpornością psychiczną i fizyczną dysponuje fotograf czy dziennikarz to z biegiem lat wydarzenia odciskają piętno na jego życiu. Niewiem czy świadomie czy nie ale w mojej opinii K.Miller wstąpił w pewnym sensie do armii tylko że walczył nie po jednej ze stron konfliktu ale po naszej stronie, tych u których akurat dzisiaj wojny nie ma. Dostarczał nam informacje, wiedzę, i obrazy które może i nie zmieniły świata ale zapadną nam w pamięć jako przestroga przed wojną, która nigdy się nie kończy i wciąż się toczy. Fotoreporterzy, młodzi żołnierze i niezliczona ludność cywilna płaci ogromną cenę konfliktów plemienno-politycznych.

Krzysztof Miller zapłacił swoją cenę za uczestnictwo i możliwość dokumentowania wojny, te fotografie to jego pomnik.

Polecam każdemu z Was sięgnąć po tę pozycję.

Krzysztof Miller (1962-2016) fotoreporter wojenny związany z Gazetą Wyborczą. Świadek niemal wszystkich konfliktów zbrojnych ostatniego ćwierćwiecza. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski (2014)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s