Muzeum miasta Vlaardingen

Vlaardingen to miasto portowe położone w delcie Renu (niedaleko Rotterdamu) Zamieszkuje je około 75tys. ludzi w tym spora liczba Polaków. O jego długiej historii związanej min. z rybołówstwem dowiedzieć możemy się między innymi w nowo otwartym muzeum. W starym budynku który przeszedł gruntowną rewitalizację połączoną z rozbudową znajduje się wiele ciekawych eksponatów.

 

Niestety wszystko jest opisane tylko i wyłącznie w języku Holenderskim – nie ma nawet grama przypisów w języku angielskim! Postanowiliśmy zapytać dla czego takie miejsce jak muzeum i jego strona internetowa jest tylko tym w tym języku. Panie na recepcji nie potrafiły nam odpowiedzieć dla czego podjęto taką decyzję ale przyznały nam rację, że to nonsens.

Tego typu obiekty otwiera się dla turystów nie tylko z własnego kraju. Rozumiemy, że nie ma tam opisów w kilku językach ale żeby choć po angielsku nie streścić opisów przy eksponatach? Totalny bezsens który psuje zabawę, no bo fajnie wiedzieć dokładniej co się ogląda 🙂

Trudno… zaczęliśmy podziwiać ekspozycję.

 

Odtworzona twarz Holendra sprzed wieków.

 

Makiety statków i dioramy przedstawiające połowy.

 

Dziesiątki wzorów swetrów produkowanych dla marynarzy i rybaków.

 

Stroje, księgi, dokumentacja, oraz obrazy…

 

Wszystko ładnie, pięknie ale tak naprawdę to nie polecamy tego miejsca, są setki innych miejsc w których w lepszy sposób poznasz ten kraj, jego historię i kulturę.

Sytuację w której pomimo zainwestowania dużych pieniędzy w budynek i ekspozycję nie umieszcza się nawet słowa w języku innym niż Holenderski odczytujemy jako jasny sygnał, że „obcy” turyści nie są tam mile widziani. Zresztą już sama witryna internetowa daje jasny komunikat… a szkoda, bo samo muzeum prezentuje się fajnie i zawsze myśleliśmy, że takie miejsca powstają po to żeby dzielić się historią z jak największą liczbą ludzi.

Pozdrawiamy

Dagmara i Tomasz

Wejście z Museumkaart jest darmowe.

Adres jeżeli mimo wszystko chcesz tam iść lub znasz dobrz język Holenderski: Westhavenkade 54, 3131 AG Vlaardingen

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s